Skip to main content

Már novemberben, sőt októberben elfog a rettegés, mi lesz, ha jönnek az ünnepek, és a meghittséggel, pihenéssel együtt a plusz kilók is bekúsznak az életedbe? Hogy  pár nap alatt pár aprócska kiló úgy ugrik fel rád, hogy észre sem veszed, aztán olyan makacsul ragaszkodik hozzád, hogy még a bikiniszezon kezdetéig sem bírod ledolgozni?

Nos, akkor pár jó ötlettel megelőzheted ezt a keserű tapasztalatot.

Először is tudd, hogy ha jönnek az ünnepek, jó esetben többet fogsz enni, és kevesebbet mozogni, mint máskor. Nincs is ezzel semmi baj, de ne ess kétségbe, mert akkor az idegrendszered, a hormonrendszered az első mérlegelésnél a lelkiismeret-furdalás, és a kétségbeesés üzenetét küldi, hogy azonnal koplalj, meg büntesd magad, meg érezd szarul magad, amiért mégsem tudtad betartani, amit ígértél, stb…. Szóval ne is tégy ígéreteket, meg esküket magadnak, a családnak, a csillagoknak, mert úgysem fogod tudni tartani magad hozzá,- ha meg mégis, akkor úgy is betartanád, hogy nem teszel ígéretet :-).

Másodszor, fontos tudatosítanod, hogy mi az, amit „érdemes” megenned, és azt, hogy nem fut el előled a kaja, nem kell magadba tömnöd egy este alatt három napi adagot, hogy aztán jól kitáguljon a gyomrod, és csak szenvedj tőle….

Ha az típus vagy, aki az ünnepek előtt már napokkal süt-főz, próbálj olyan menüt összeállítani, ami a diétásabb fajtából való. Nem kell nagy dolgokra gondolni, pl. kerüld a rántott cuccokat, a hasábburgonyát, a zsíros ételeket, és hanyagold a lisztes-cukros-élesztős kombóból készült tésztákat, sütiket is. Ha mégsem tudsz meglenni ezek nélkül, akkor igyekezz reform lisztekből, és könnyedebb összeállításban készíteni a fogásokat (lehet pl. kenyeret, Gundel-palacsintát, zserbót, beiglit is sütni szénhidrátcsökkentett lisztekből). Ha a fogásokat pl. útifűmaghéjjal/chiamaggal (is) sűríted, az megkönnyíti a belek tisztulását is, és ha emellett eszel kellő mennyiségű nyers ételt (zöldség, gyümölcs, saláta) és vizet is fogyasztasz 2-3 litert, valamint előnyben részesíted a házi,- ecetes,- hagymás,- mustármagos savanyúságokat akkor Karácsonykor sem kell tartanod a plusz kilóktól, vagy attól, hogy rajtad ragadnak.

Ha nem főzöl, hanem készen vásárolsz, tartsd szem előtt a „kevesebb sokszor több” alapelvet, vagyis minőséget vegyél mennyiség helyett!

déligyümölcsök nálunk télen nagyon menőek, és bár hűtő tulajdonsággal bírnak (én ezért nem is szeretem hidegben fogyasztani őket, mert szinte megdermesztenek, lévén vata típus(1) vagyok), azért – főleg a biocuccokban – van bennük kellő mennyiségű C-vitamin, meg egyéb jóságok, amik hasznosak ilyenkor az emésztésnek, meg az immunrendszernek.  És ne feledkezz meg az almáról, dióról, mákról, csipkebogyótól, homoktövisről, amik szintén tele vannak minden hasznos ásványi anyagokkalés szinte mindig kéznél vannak.

Ha úgy érzed, hogy besokalltál, és fáj, nyom, szorít a gyomrod, vagy rosszullét, hányinger kerülget, legyen kéznél mindig szódabikarbóna és almaecet (utóbbi egyébként az édesség utáni vágyat is csökkenti!), és – Anyukám kifejezésével élve – fogyaszd libafröccsként(2),- azonnali megkönnyebbülést hoz, vagy ha már tényleg elkerülhetetlen a hányás/hasmenés, elősegíti azt. Ezt nem szadista élvezkedésből írom, hanem mert sokan küzdenek pl. laktózintoleranciával,  gluténérzékenységgel, akiknek egy apró szaloncukor, egy csepp tej is bajt okozhat. Ezekben az esetekben is segít az előbb említett keverék, illetve – bár nem favorizálom a fogyasztását, de – ha rossz a gyomor, vagy épp másnapos az ember, bizony jó segítség a hideg, szinte jeges, citromos kóla a szervezetnek. 

Ha esetleg szorulást okoz az ünnepi menü, a másnap reggelt kezd egy almával, és/vagy az említett libafröccsel.

És ne feledd: az alkohol minden formája hizlal! Természetesen nem egy pohár fröccsről van szó, hanem a töményebbek többszöri fogyasztásáról. Ráadásul aki pl. GM, vagy 160 CH étkezik, annak azzal is tisztában kell lennie, mik a tiltólistás italok! (kevertek, sör, búza, vagy árpa alapú whisky, stb.)

(1)     https://bhaktikutir.hu/ajurvedikus-alkat-meghatarozo/ (Baktai Ádám honlapja)

(2) 1 kávéskanál szódabikarbónát, 1 evőkanál ecetet 2 dl hid eg/langyos vízben elkeverünk, és felhajtjuk. Böfögtet, és rendbe teszi a gyomrot.

Ui: Az alább található képek mindegyikén gluténmentes ételeket láthatsz.
Ha valamelyik receptje érdekel, kérlek privátban írj!

Leave a Reply