Skip to main content

Ha már eldöntötted, hogy sportolnál, vagy legalább mozognál  valamit, de még nem tudod, mit, könnyen előfordulhat, hogy (pl. egy médiaüzletben sétálva, ahol annyi klassz és hívogató DVD ajánlja magát) a jógánál kötsz ki, hiszen sok érv szól mellette: otthon is végezhető, nem kell hozzá szinte semmi felszerelés, ami kell, az is pár ezer forintból megoldható, ráadásul bármikor, bárhol alkalmazhatóak és hasznosíthatóak az ászanák/gyakorlatok, legyen az nyújtós, lazítós, koncentrációs, meditációs, vagy akár légzőgyakorlatos praktika, stb...

Ami mégis amellett szól, hogy előbb keress fel egy megbízható jógaoktatót, az az, hogy nem minden mozgás olyan egyszerű, ahogy az a DVD-n látszik,- és ez a jóga esetében fokozottan érvényes. Miért? Mert – főként az elején – nem leszel képes egyszerre figyelni a kép,- és hanganyagot, az ottani és a saját mozdulatokat, a légzésedet, és lassan úgy akarsz majd utánozni valamit, amit addig nem próbáltál ki, hogy hasonló eredményt vársz, mint a képernyőn. Csakhogy az „előadó” – még ha kezdő ászanákat is mutat be – valószínűleg gyakorló jógi(ni), akinek gyerekjáték összhangba hozni a testét a légzésével (és a mimikájával), ráadásul korrigálásra semmi esélyed, mert nincs ideje és lehetősége elmondani, hogyan tartsd a lábujjad, a külső talpéled, a belső bokádat, a lapocka közti izmokat, a nyakad, stb (hát még ha zene is szól alatt!). És akkor könnyen jöhet a csalódottság („én nem tudom addig húzni a lábam, mint a tv-ben, pedig régen gond nélkül ment”), a kiábrándultság („jobbnak gondoltam magam, azt hittem könnyebb”), a rendszertelenség („elhatároztam, hogy minden nap csinálom, de egyszerűen nincs rá időm még heti egyszer sem…”), a sérülés („pedig azt hittem menni fog, most meg tessék, meghúzódott”), majd végül az ítélet („ez nem sokat ér, még ártottam is magamnak”).

Félreértés ne essék, senkit nem a jóga DVD-kről szeretnék lebeszélni, csak fel kívánom hívni a figyelmet, hogy dőreség belevágni úgy az ászanázásba, hogy nem tudunk semmit az alapokról, a testünkről, a légzésünkről…

Összefoglalva, hogy miért is fontos (minimum kezdetben) egy megbízható jógaoktató:

– Hogy összeállítsa az ászanák sorrendjét
– Hogy korrigálja a hibákat
– Hogy elmagyarázza a légzőgyakorlatok pontos és helyes kivitelezését, néha ellenjavallatait
– Hogy alkat függő gyakorlatokat állítson össze, és ne erőltessen olyat, amihez több idő szükséges, vagy egyáltalán nem megy
– Hogy felvilágosítson a terápiás lehetőségekről
– Hogy elmondja, milyen hatásai vannak pl. az idegrendszerre, hormonrendszerre ható ászanáknak a kitartott pózokban
– Hogy javaslatot tesz, hogyan könnyítheted a pózt, ha húzódik, nem éred el, fáj, szédülést /fejfájást érzel?
– Hogy tudjad, mi az amit csinálhatsz/vagy nem menstruáció idején, vagy változó korban?
– Hogy megkérdezhesd, mi az, amit már a gyermeked is végezhet?
– Hogy tudd, milyen páros gyakorlatokra van lehetőséged…

és még számtalan kérdésre megkapd a feleletet, pl. táplálkozás, tisztálkodás,  gondolkodás, szexuális élet, ajánlott szakirodalom…

Szóval keress egy jó oktatót, akivel megtapasztalhatod, hogy – helyesen végezve – a jóga mellett csakis érvek szólnak, ellenérvnek helye nincs.

Leave a Reply