Tudjátok, sokszor beszéltünk már arról – a jógagyakorlatok kapcsán is -, hogy a mozdulatok milyen szinten és hogyan hatnak az agyféltekékre, és hogyan nyugtathatóak, vagy aktivizálhatóak egy-egy gyakorlat (akár légzőgyakorlat) által.
A test jobb oldala a férfi oldal, bal a női (egészen az orrig, ott még jobb orrlyuk férfi, bal pedig női), ezt nevezhetjük (ha már az energetizálásba is jó mélyen belementünk) Nap-Hold, vagy Jin(női)-Jang(férfi) energiának is. Mivel az agyféltekékhez különböző érzés-érzet-érzelem-képesség-tudatminőségek társulnak, változhatnak a viszonyulásaink azáltal, hogy melyik félteke aktívabb. Egyébként jó tudni, hogy – mint ahogy az orrlyukaknál is megvan a 60-80 percenkénti dominancia váltása – az agyféltekéknél is létezik ez, hiszen ok-okozati kapcsolatban áll a légzés és az agyfélteke működés.
Tudjuk, hogy más-más feladatokért felelős az agyunk jobb és bal féltekéje, de a legfontosabb dolog a köztük lévő összhang megteremtése, mert ha ez nem működik, akkor hiányos, vagy nem megfelelő lehet a mozgáskoordináció, a beszéd, a logika, stb. Ezért is kiemelten fontos szerep jut a gyermekkori fejlődés során a kúszás-mászásnak, nem jó, ha a gyereket agyba-főbe felkapkodjuk, amikor nehezére esik egy-egy mozdulat (főleg elsőre). A jobb agyfélteke inkább az érzelmi, érző, mozgató tapasztalatokból tanul, míg a bal a technikai jellegű képességeket gyűjti csokorba. Ezeknek a tapasztalásoknak tökéletes összhangban kell működniük, és közel hasonló hatékonysággal, hogy az információk oda-vissza akadálytalanul haladhassanak.
(Jobb-bal agyféltekés,- és légzőgyakorlatokról fogok majd írni.)