Az egészséges és beteg ember közötti különbség abban áll, hogy míg előbbi képes magát önállóan egyensúlyban tartani (helyes életmóddal, és életvitellel), utóbbinak külső segítségre is szüksége van ahhoz, hogy a megbillent alapreguláción segítsen.
A természetgyógyászat csakúgy, mint az orvostudomány a beteg egyensúlyának viszaszerzésére tesz kísérletet (és itt most tekintsünk el az összeesküvés-elméletektől, meg a gyógyszerlobbitól stb.). Míg utóbbi diagnózissal, és – többnyire a tüneteket kezelve – gyógyszerezéssel avatkozik bele a rendszerbe, addig előbbi állapotfelméréssel, és az öngyógyító mechanizmus serkentésével igyekszik hatni a tüneteket produkáló okokra. Mindkettő alkalmzaható és jó megoldás lehet, amennyiben a megfelelő helyen és időben érkezik a segítség és zajlik a kezelés, baj akkor van, ha az arányok eltolódnak.
Nem mindegy azonban – főként egy krónikus betegség esetében -, hogy a hosszantartó gyógyszeres kezelések milyen mellékhatásokat produkálnak az emberi szervezetben, ill., hogy egyáltalán a gyógyszerek hatására van-e állapotjavulás, vagy csak stagnálás, rosszabb esetben egészségromlás figyelhető-e meg, aminek hatására újabb adag gyógyszer kerül felírásra… Az orvosi rendelők – funkciójuknál fogva – alkalmatlanok arra, hogy a pácienssel az orvos hosszabb időt töltsön el, ezalatt kikérdezhesse az életkörülményeiről, lelki megterheléseiről, gondjairól. A betegségek kialakulásában az is döntő fontosságú, hogy sajnos az emberek nagy százaléka nem ismeri a legalapvetőbb egészségvédő módszereket sem, ami miatt – gyakran már fiatal korban – annyi az idült megbetegedés.
A RESPIRITI®-ben viszont a kikérdezés által lehetőség nyílik olyan állapotfelmérésre, amely fényt deríthet a sokszor lappangó, csak tüneteket okozó betegségek hátterére (pl. depresszió, álmatlanság, idegi kimerültség, étvágytalanság, rossz bélműködés, hízás stb.), ráadásul a legtöbb esetben azonnal elkezdhető a kezelés, vagy kezelés-sorozat.
A természegyógyászatban mindig a „beteg” érdekeit kell szem előtt tartani, úgy, hogy legalább ne ártsunk! A holisztikus gyógyítás alaptörvényei ma is ugyanúgy érvényesek, mint 5000 évvel ezelőtt, és könnyen alkalmazkodnak a kihívásokhoz anélkül, hogy az alapokat meg kellene változtatni (pl. a gyógynövények, ásványok, forrásvizek régen is ugyanúgy hatottak, mint napjainkban, a Nap akkor is égetett, a jég akkor is fagyasztott…). Ez azért lehetséges, mert a természetgyógyászati kezeléseket körültekintően, évezredek tapasztalatai alapján, a természettel egységben, az örökérvényű törvényeket betartva alkották meg.
Hiszem, ha a természetgyógyász kellő időt szán a páciensre, együttes erővel képesek feltárni a bajok, problémák okait. Elkezdődhet ilyenkor az a fajta kezelés, amelyben az ember nem akarja megváltoztatni a természet törvényeit, jobban érti az összefüggéseket, és észreveszi azt is, hogy ő is az Egész része.